Jaki Smartfon najlepszy do gry?

Na czym grać w “Harry Potter: Wizards Unite”?

Od razu odpowiem, że nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi na to pytanie. Poradnik jest kierowany raczej dla osób, które i tak zamierzały w przyszłości wymienić swój stary telefon na nowy, w przeciwnym wypadku, jeżeli Twój smartfon działa już na systemie w wersji 4.4 lub nowszej (Android) lub iOS 8.0 lub nowszym (iPhone) to prawdopodobnie możesz spać spokojnie. Choć są to dane odpowiadające grze Pokemon GO i być może coś jeszcze w tej kwestii się zmieni, są to tylko moje spekulacje.

Chcę kupić nowego smartfona (Android)

Głównym czynnikiem, którym będziemy się tutaj kierować jest na pewno kwota jaką mamy do wydania.

Moim zdaniem, minimalna kwota jaką powinniśmy przeznaczyć na nowy sprzęt, myśląc o komfortowej grze bez przeszkód jest kwota ok. 1000 zł, za tą cenę u większości producentów dostaniemy już ich “flagowe” modele, o których nie bez przyczyny mówi się, że są najwydajniejsze. Oczywiście nie będzie to Telefon, który miał premierę w tym roku, myślę raczej tutaj o 2-3 generacje wstecz, aczkolwiek mówimy o telefonach fabrycznie nowych. Jeżeli mamy do wydania właśnie taką kwotę, nie przekraczającą 1000 zł, moim skromnym zdaniem, lepiej skupić się właśnie na flagowcach kilka generacji wstecz, niż szukać czegoś nowego jednak z niższej półki. Gwarantuję Wam, że dostaniecie sprzęt, z dużo lepszymi podzespołami.

Przy takim zakupie, należy tylko pamiętać o wersji systemu Android, ponieważ nie każdy producent pamięta o aktualizowaniu tych starszych modeli, to chyba jedyny minus takiego zakupu. Jednak tym, aż tak bardzo bym się nie przejmował. Android 6.0 wydaje się być wciąż w miarę aktualny i świeży. Przypominam, że Pokemon GO wymaga, najmniej wersji Androida 4.4, tak więc zakładając, że historia się powtórzy, możemy bez obaw cieszyć się naszym 2-3 letnim smartphonem.

Na co zwrócić uwagę kupując tańszy model (obecne flagowce, spełniają te wszystkie parametry, więc skup się na nich raczej wybierając telefon nie z najwyższej półki)

Uwaga, zakładam, że szukamy najlepszego modelu, który sprawdzi się w grach AR, takich jak “Harry Potter: Wizards Unite”, nie oceniamy tutaj pozostałych elementów, takich jak aparat czy głośniki, ponieważ mają dla nas drugorzędne znaczenie.

  • Oczywistą oczywistością jest to, że nasz sprzęt musi posiadać system GPS, to zadanie wydaje się nadzwyczaj proste, ponieważ 99% obecnie sprzedawanych telefonów, owy GPS posiada, jednak zawsze warto sprawdzić w specyfikacji przed zakupem mniej “prestiżowych” marek telefonów. O ile posiadanie GPS nie stanowi większego problemu, o tyle jego jakość ma się już różnie. Niestety nie ma jakiejś jednakowej skali, co do jakości odbiorników GPS w telefonach, dlatego tych informacji warto raczej poszukać na forach dyskusyjnych, zapytać się o konkretny model, czy użytkownicy zauważyli jakieś problemy z zakłóceniami sygnału itd. Jest do dosyć istotny fakt, ponieważ takie problemy uniemożliwią nam normalną rozgrywkę. A w smartfonach gorszego sortu to często niestety ma miejsce. Mój stary nie flagowy “Sony”, pokazuje podczas biegania raz 10 a raz 8 km, po tej samej trasie. Wiem, że duże problemy były u kolegi, z jego “HTC”, sytuacja wyglądała jeszcze gorzej, ponieważ smartfon przekłamywał pozycję o jakieś 100 metrów i postać teleportowała się z miejsca na miejsce. Nie mówię tutaj, że to problemy tylko tych marek, a raczej tych konkretnych modeli, które posiadaliśmy, ale warto zwrócić na to również uwagę.
  • Drugą istotną, aczkolwiek prawdopodobnie nie obowiązkową funkcją będzie “żyroskop” w naszym telefonie. Ta funkcja staje się coraz bardziej powszechna, tak więc warto zwrócić na to uwagę, czy nasz nowy smartphon’e będzie w owego wyposażony. W przypadku gry Pokemon GO, żyroskop umożliwiał “naniesienie prawdziwego świata na obraz z gry”, na szczęście dla graczy bez tej funkcji była przewidziana “brzydsza”, cyfrowa wersja łapania pokemonów. Czy będzie tak również tym razem? Nie wiadomo, dlatego lepiej zaopatrzyć się w taką funkcję.
    Uwaga, to że widzimy jak Telefon przewraca obraz pionowy na poziomy i na odwrót, to nie znaczy, że mamy wbudowany żyroskop! Bez żyroskopu nie obejrzymy między innymi filmów 360 stopni na YouTube, tam można to przetestować, ale najlepiej sprawdzić po prostu w specyfikacji technicznej.
  • Połączenie internetowe, temat potraktuję ogólnie, ponieważ internet do gry jest obowiązkowy, jednak nie jest to gra “czasu rzeczywistego” i prędkość połączenia raczej nie będzie miała aż tak dużego znaczenia (przesyłane są minimalne pakiety informacji) co nie zmienia faktu, że warto wyposażyć się w kilku GB pakiet transferu (3-5 GB) wydaje się idealne na potrzeby samej gry.
  • Wyświetlacz, to rzecz, która paradoksalnie w tego typu grze, im gorsza, może okazać się najlepsza, a to wszystko z powodu poboru prądu. To właśnie duży ekran, o dużej rozdzielczości będzie pobierał najwięcej prądu z naszego urządzenia. Powoli standardem staje się QHD a nawet 4k! To bardzo przyjemna rzecz, jeżeli myślimy o świecie “VR” (wirtualnych googli), jednak dla gry “Harry Potter: Wizards Unite” nie przewiduję takiej funkcjonalności (jeszcze za wcześnie na taką technologię 😉 ). Dlatego też moim zdaniem, każdy ekran będzie dobry, powyżej rozdzielczości HD, ciężko zauważyć już różnicę w ilości pikseli.
  • Podzespoły “hardware” naszego telefonu, potraktuję dosyć pobieżnie, ponieważ tego typu gra raczej nie będzie słynęła z wielkiego poboru mocy obliczeniowej. Myślę, że najważniejszym czynnikiem będzie pamięć RAM, wydaje się, że 2 GB to minimum dla komfortu gry. Warto do tego sprawdzić wyniku niezależnych “benchmarków”, które można znaleźć w sieci.
  • Ostatnim najtrudniejszym tematem jest bateria, która nie raz doprowadzi nas do bólu głowy. Bateria podczas ciągłej gry znika momentalnie (godzina pracy, to wcale nie jest żaden wyjątek). Dlatego są dwie opcje, szukamy smartphone, które słyną z oszczędności baterii (a takich jest naprawdę niewiele) lub odkładamy część kwoty z budżetu na dodatkowy Powerbank🙂

Systemem iOS (iPhone)

Tutaj sprawa wygląda o wiele prościej, ponieważ wybór jest minimalny i sprowadza się najczęściej do koloru obudowy i pojemności pamięci wewnętrznej 🙂

Na tą chwilę gra Pokemon GO wymaga iOS w wersji 8.0 lub nowszej i to praktycznie jedyny wymóg do uruchomienia naszej gry!

Mam nadzieję, że rady okażą się pomocne i życzę udanej zabawy!
Bądź na bieżąco, aby nie przegapić: facebook
Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *