Najlepsze gry rozszerzonej rzeczywistości – Pokemon GO, Ingress…

AR – czyli z angielskiego „Augmented Reality” – rzeczywistość rozszerzona, termin ten oznacza w dużym uproszczeniu łączenie świata rzeczywistego, z tym wirtualnym, odbywa się to z wykorzystaniem różnych technik, między innymi poprzez nakładanie modeli komputerowych na obraz z obiektywu telefonu itp.

rozszerzona rzeczywistość

W ostatnim czasie termin ten stał się bardzo popularny, za sprawą po pierwsze wciąż rozwijającej się miniaturyzacji urządzeń komputerowych, co pozwala zabrać nam świat wirtualny praktycznie wszędzie za pomocą smartfona, po drugie świat „rozszerzonej rzeczywistości” stał się bardzo opłacalny, na co przykładem, może być taki hit jak Pokemon GO.

Uwaga! Zagłosuj na najlepszą grę AR na naszym forum – kliknij!

W oczekiwaniu na Harry Potter: Wizards Unite

Chociaż strona skupia się na „najnowszej” produkcji studia Niantic, czyli Harry Potter: Wizards Unite, postanowiłem stworzyć artykuł nie związany z tą grą, tak aby przedstawić Wam inne tytuły „AR„, którymi warto się zainteresować w oczekiwaniu na nadchodzącą produkcję, która przypomnę swoją premierę będzie miała w 2019 roku!

harry potter wizards unite trailer

Pokemon GO

Pierwszym tytułem, którego jak się domyślacie nie mogło tutaj zabraknąć jest gra Pokemon GO, chociaż wydawałoby się, że ta gra jest prekursorem gier „w prawdziwym świecie” nic bardziej mylnego! Studio Niantic, odpowiedzialne za Pokemon GO, stworzyło już wcześniej grę opartą na podobnych zasadach, czyli Ingress, gra ta posłużyła za fundament, kolejnej produkcji studia, czyli Pokemon GO!

Co ważne, to samo studio, odpowiedzialne za te dwa hity jest również odpowiedzialne za tak wyczekiwane Wizards Unite.

Wróćmy jednak do naszych Pokemonów, gra została umieszczona w tym właśnie uniwersum na oficjalnej licencji Nintendo, stąd gracze mają możliwość łapania w grze stworków z tego właśnie uniwersum, znanego większości z nas jeszcze z czasów dzieciństwa i świetnego serialu Pokemon!

Początkowo gra oferowała tylko stworki z pierwszej generacji, obecnie wprowadzane są kolejne generacje Pokemonów, a gra dostaje ciągłe aktualizacje systemu walki, wymiany stworkami itp.
No właśnie, bo oprócz samego zbierania Pokemonów, gra oferuje również mnóstwo innych interakcji z innymi graczami w pół-wirtualnym świecie Pokemonów. Aby np. udać się do areny walk Pokemonów, przyjdzie nam udać się w naszym prawdziwym mieście, pod specyficzne i istotne punkty naszego miasta, takie jak: pomniki, kościoły, parki itd.

Pomimo z początku słabo działających serwerów i ciągłych przerw w możliwości zalogowania się do gry, Pokemon GO stało się istnym hitem na całym świecie. Oficjalna premiera gry odbyła się latem 2016 roku, chociaż gracze byli tak żądni przygód, że już kilka dni przed udostępnieniem wersji gry dla ich kraju, postanowili pobierać grę z nieoficjalnych źródeł, tylko po to, aby poczuć się jak prawdziwy trener Pokemon!

Średnia ocen gry: 4,1 / 5

Pokemon GO

Pobierz Pokemon GO:

Ingress / Ingress Prime

Tak jak Pokemon GO, również i Ingrss/Ingress Prime zostało wydane przez znane studio Niantic.

Początkowo gra nosząca nazwę Ingress została poddana dużej aktualizacji, a jej nazwę zmieniono na Ingress Prime. Grę Ingress uważa się za pierwszą, tak popularną grę „AR” na świecie!
Pierwsza wersja tej gry ujrzała światło dzienne już w 2013 roku! W 2019 roku poddaną ją mocnej aktualizacji i zmieniono nazwę na Ingress Prime.

Gra polega na rywalizacji dwóch frakcji: Ruchu Oporu – reprezentowanej w grze przez kolor niebieski i Oświeconych – utożsamianych z kolorem zielonym. Celem gry jest opanowanie jak największego obszaru mapy za pomocą łączenia w trójkąty tzw. portali.

Gra podobnie jak Pokemon GO, swoje charakterystyczne punkty (portale) czerpie z miejsc umieszczonych w Google Maps, czyli popularnych punktów w mieście.

Średnia ocen gry: 4,2 / 5

Ingress Prime

Pobierz Ingress Prime:

Maguss

Gra potocznie nazywana również często „Harry Potter GO„, gra Maguss umieszczona jest w podobnym uniwersum czarodziei, jednak ze światem Harrego Pottera nie ma zbyt dużo wspólnego oprócz podobnego klimatu (gra nie ma licencji na markę Harry Potter), więc takie nazywanie gry jest trochę błędne.

Tak czy inaczej, w grze wcielamy się w postać władającą magią, przyjdzie nam ulepszać swoją postać, a z czasem stanąć do walki z innymi czarodziejami. Gra początkowo była bardzo ciepło odbierana, miała duże wsparcie społeczności, która po części spowodowała to, że o grze było swego czasu dosyć głośno. Jednak długi okres gry w beta testach, do których nie każdy miał dostęp, aż w końcu nasilające się mikropłatności spowodowały to, że gra straciła trochę w opinii graczy, którzy powoli zaczęli odwracać się od produkcji, co było już tylko gwoździem do trumny.

Obecnie raczej będzie dość ciężko spotkać aktywnych graczy w tej produkcji szczególnie w mniejszych miejscowościach. Moim zdaniem z powodu braku powiązania produkcji z jakąś znaną, globalną marką spowodowało to, że po prostu nie była w stanie przyciągnąć do siebie wystarczającej ilości graczy, a z czasem zaczęła umierać śmiercią naturalną.

Tak czy inaczej, nie jest to zła gra, być może spóźniła się z datą premiery o te kilka lat, przez co schowała się nieco w cieniu Pokemon GO, premiera Maguss miała miejsce w 2018 roku, a za grę odpowiedzialne jest studio Mawa.

Średnia ocen gry: 3,7 / 5

Maguss

Pobierz Maguss:

Jurassic World Alive

Ostatnia już propozycja na dzisiaj, to gra umieszczona w uniwersum znanym nam między innym z popularnych filmów Jurassic Park.

Za grę Jurassic World Alive odpowiedzialne jest studio Ludia Inc.

Gra jest najświeższa z tego zestawiania i wszystko wskazuje na to, że została zrobiona po prostu dobrze! Świadczyć może o tym duża baza użytkowników, na pewno miało to związek ze związkiem gry z dużą, globalną marką, jak i wysoka średnia ocen na portalach.

W grze przyjdzie nam zdobywać własne Dinozaury, następnie będziemy szkolić je do walk z innymi Dinozaurami innych użytkowników. Oprócz dobrze zrobionego elementu, poruszania się w prawdziwym „wirtualnym” świecie, rozbudowany został również sam system walki z przeciwnikami względem poprzednio omawianych gier.

Jeżeli jesteś fanem marki, albo szukasz gry, która nie jest skomplikowana to pozycja obowiązkowa dla Ciebie!

Średnia ocen gry: 4,3 / 5

Jurassic World Alive

Pobierz Jurassic World Alive:

Podsumowanie

To już wszystkie gry jakie przygotowałem na dzisiejsze zestawienie, oczywiście gier w „Rozszerzonej Rzeczywistości” jest dużo więcej, a po fenomenie Pokemon GO zaczęły pojawiać się jak grzyby po deszczu, co również było związane z zalaniem rynku, różnymi, nie do końca działającymi produkcjami, dlatego zestawienie tych czterech, ciepło przyjętych przez graczy produkcji, powinno Wam nieco pomóc w wyborze pierwszej lub kolejnej gry „AR” !

Jeżeli nie chcesz przegapić kolejnej, dużej produkcji AR – Harry Potter: Wizards Unite, która zapowiada się na kolejny globalny hit polub nasz fanpage oraz dołącz do naszej grupy facebook!
Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *