Świat Harry Potter

harry_potter

Powieść Harry Potter

Główna seria “Harry Potter” składa się z 7 części (nazywana “sagą Harrego Pottera”) autorstwa brytyjskiej pisarki J.K. Rowling.

Wszystkie siedem części spotkało się z olbrzymim uznaniem na całym świecie i odniosło potężny sukces. Za sprawą 450 milionów egzemplarzy, Harry Potter jest najlepiej sprzedającą się serią książek w historii. Z drugiej strony, powieści wywołały sporo sporów i kontrowersji, w tym religijnych i politycznych.

Sukces cyklu przyczynił się do powstania olbrzymiej marki wartej 15 miliardów dolarów. Przede wszystkim, najważniejszą jej częścią jest seria ośmiu ekranizacji filmowych (ostatni film podzielono na dwie części) wyprodukowanych w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych przez Warner Bros.

Data wydania:

Wielka Brytania Polska
1997–2007 2000–2010

Seria filmów Harry Potter

Harry Potter – seria ośmiu brytyjsko-amerykańskich filmów fantasy powstałych na podstawie cyklu powieści brytyjskiej pisarki J.K. Rowling również zatytułowanej Harry Potter. Filmy stworzono w wytwórni Warner Bros. i wydano w latach 2001–2011.

Filmy z serii Harry Potter, tak jak i książki, odniosły potężny sukces na całym świecie. Za sprawą ponad 7,7 miliarda dolarów dochodu jest to najbardziej kasowy cykl filmów w historii, poza tym wszystkie pojedyncze części znajdują się w czołówce najbardziej dochodowych filmów wszech czasów.

Fabuła

Akcja Harry’ego Pottera toczy się w alternatywnej wersji naszej rzeczywistości, w której istnieje niezależne społeczeństwo czarodziejów; z własnymi szkołami, ministerstwem magii, instytucjami itp. Jest ono ukrywane przed zwyczajnymi, niemagicznymi ludźmi (nazywanymi przez czarodziejów mugolami).

Głównym bohaterem jest Harry Potter, sierota wychowany w spokrewnionej rodzinie mugoli, w wyniku zamordowania jego rodziców przez Lorda Voldemorta (jego prawdziwe imię, używane w dzieciństwie to Tom Marvolo Riddle), który w dniu jedenastych urodzin dowiaduje się o swojej przynależności do świata czarodziejów od półolbrzyma Hagrida, który był gajowym w Hogwarcie. Chłopiec rozpoczyna siedmioletnią edukację w Szkole Magii i Czarodziejstwa o nazwie Hogwart, gdzie poznaje przyjaciół Rona i Hermionę oraz stawia czoła kolejnym przygodom, między innymi zabicie Bazyliszka w Komnacie Tajemnic, odebranie Quirellowi Kamienia Filozoficznego, wyszarpnięcie Syriusza Blacka z paszczy Ministerstwa, akcja z przepowiednią, zabranie fałszywego horkruksa z jaskini. Dalsze poczynania Harry’ego odbywają się poza szkołą.

Najważniejszą z nich jest walka z najpotężniejszym czarnoksiężnikiem wszech czasów, Lordem Voldemortem, który zabił rodziców Harry’ego, gdy ten miał rok.

Części cyklu

Lp. Tytuł polski Tytuł oryginalny Data premiery
(Wlk. Bryt.)
Data premiery
(Polska)
1. Harry Potter i Kamień Filozoficzny Harry Potter and the Philosopher’s Stone 10 kwietnia 1997 30 sierpnia 2000
2. Harry Potter i Komnata Tajemnic Harry Potter and the Chamber of Secrets 2 lipca 1998 13 września 2000
3. Harry Potter i więzień Azkabanu Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 8 lipca 1999 31 stycznia 2001
4. Harry Potter i Czara Ognia Harry Potter and the Goblet of Fire 8 lipca 2000 29 września 2001
5. Harry Potter i Zakon Feniksa Harry Potter and the Order of the Phoenix 21 czerwca 2003 31 stycznia 2004
6. Harry Potter i Książę Półkrwi Harry Potter and the Half-Blood Prince 16 lipca 2005 28 stycznia 2006
7. Harry Potter i Insygnia Śmierci Harry Potter and the Deathly Hallows 21 lipca 2007 26 stycznia 2008
Udostępnij: